אינטראלאסיק

בכנס נחשב בארה"ב נחשפה מציאות שהוסתרה עד כה: אין כל יתרון למכשיר החדיש והפופולארי בטכנולוגיית האינטרה לאסיק לתיקון ראייה בלייזר, על פני מכשיר הלאסיק הוותיק, ההיפך – הוא דווקא גורם לסיבוכים רבים יותר. מרכזים רבים להסרת משקפיים בלייזר, בארץ ובעולם, משתמשים בטכנולוגיה החדישה ('אינטרה לאסיק'), ואף גובים בעבורה מחירים גבוהים יותר.

 

לפי מחקרים אחרונים שפורסמו לרגל 15 שנה לטכנולוגיית הלאסיק הותיקה התברר כי אין כל הבדל בחדות הראייה המושגת בשיטת הניתוח לאסיק הותיקה, או בשיטת ה PRK לעומת הטכנולוגיה המתקדמת יותר בתחום (האינטרלאסיק).

מהמחקר שהוצג בכינוס מתברר כי למרות שאין כל יתרונות לשיטה החדישה יותר, היא מביאה עימה שלל סיבוכים שלאחר הניתוח, שאינם שכיחים בשיטה הותיקה.

הרופאים הבכירים שהשתתפו בכנס העירו באירוניה, כי יש דווקא יתרון בולט לשיטה החדשה – אפשר לגבות בעזרת הרבה יותר כסף מהמטופלים, ומדובר באלפי שקלים לכל טיפול המבוצע בישראל

מהפכת הלאסיק

 

לפני כ-15 שנה פותחה שיטה לתיקון ראייה בלייזר שהחליפה שיטות קודמות וסימנה מהפיכה – שיטת הלאסיק. מדובר בשיטת ניתוח בה יוצרים מתלה (פרוסה) של קרנית. מרימים אותה ומבצעים את טיפול הלייזר מתחתיו. הניתוח הוא פשוט יחסית ומקנה במרבית המקרים יכולת חזרה לתפקוד מלא תוך 4-5 שעות לאחר הניתוח ועד יממה בלבד. השיטה גרמה למהפכה בתחום, מפני שהיא הפחיתה במידה משמעותית את כמות הסיבוכים מניתוחי עיניים, ולמעשה היתה מהגורמים להפיכת ניתוח הסרת המשקפיים לניתוח האסתטי השכיח ביותר בעולם כיום. במקביל לשיטת ה LASIK קיימת שיטה נוספת הקרויה PRK או LASEK המותאמת למי שמבנה העין שלא אינו מאפשר טיפול בשיטת ה LASIK.

מהפיכת האינטרה לאסיק ?

 

לפני מספר שנים נכנס מכשיר חדש ליצירת המתלה : "אינטרה לאסיק". כניסתו של המכשיר לוותה ברעש פרסומי נרחב, ובתוספת משמעותית לעלות הניתוח. במכשיר זה קרן לייזר בגל אינפרה אדום מבצעת את החיתוך של הקרנית. המפרסמים התהדרו ב"ניתוח ללא מגע יד אדם" ובשפע מסרים שיצרו את הרושם כי מדובר במהפכה של ממש בתחום תיקון הראיה בלייזר. בין השאר הבטיחו הפרסומים השונים כי מדובר בשיטה בטוחה יותר מכל שיטה אחרת לתיקון ראיה בלייזר.

עם הזמן התברר שהיתרון בשיטת האינטרלאסיק מפוקפק, וקשור יותר באפשרות לגבות דרכו יותר כסף מהמטופלים. אך בכל הנוגע להיבטים רפואיים, מתברר שהטכנולוגיה לא השיגה את ייעודה.

במחקרי השוואה שהתפרסמו לאחרונה, בין השאר בכנס האחרון, נבחנו מנותחים שנותחו בעין אחת בשיטת הלאסיק המכאנית, ובעין השנייה בשיטת ה"אינטרה לאסיק". המנותחים נבדקו תקופתית לאחר הניתוח והתברר כי לאחר כחצי שנה לא נמצא כל הבדל מבחינת איכות וחדות הראייה בין שתי השיטות, ותוצאת שוויון זו נשמרה גם לאחר מכן.

הממצא הזה מפתיע מפני שעד עתה התפרסמו מחקרים שהראו כי בשיטת ה"אינטרה לאסיק" המתקדמת יותר, ניתן לקבוע את גודל ועובי המתלה ביתר דיוק, וכן נכתבו מאמרים שהראו כי יש פחות עיוותים בראייה בשיטה החדישה, אך עתה מתברר כי התוצאות מתאזנות לרוב עד 6 חודשים – ואין כל הבדל ביניהן בטווח הארוך.

המחקרים הביאו עימם ממצא לא צפוי נוסף. ידוע כי יתרונה הגדול של השיטה הותיקה ה LASIK, היא בתוצאות הניתוח המהירות שבה. מתברר שיתרון זה אובד בשיטת האינטראלסיק, שכן זמן ההחלמה וקבלת חדות ראיה ארוך בהרבה בשיטה החדשה.

לכך מתווסף ממצא מדאיג, שייתכן וקשור בהחלמה האיטית בשיטה החדשנית.

שיעור הסיבוכים בשיטת האינטראלסיק, כך התברר בכנס, גדול יותר לעומת הלאסיק. התברר כי האיטרלאסיק החדשנית מביאה עימה יותר בעיות עם המתלה לאחר הניתוח כמו למשל התפתחות דלקת מתחת למתלה, סיכוי גדול יותר ללקות בדלקת לא חיידקית מתחת למתלה, וסיכוי רב יותר לתזוזת מתלה ויצירת קפלים בקרנית. המסקנה מהמחקרים היתה חדה: האינטרה לאסיק בגרסתה הטכנולוגית הנוכחית, איננה איכותית יותר מחיתוך מכני עם מיקרוקרטום.

"בכנסים האחרונים הרביתי לשמוע לא מעט מעמיתי מרחבי העולם מתבדחים בינם לבינם כי שיטת האינטראלסיק מצוינת לאלה שרוצים לגבות תשלום יקר בהרבה (וכמעט כפול) עבור הניתוח בשיטה זו" אומר רופא עיניים בכיר שהשתתף בכינוס. "אמנם, דרכינו, הרופאים, להתפרנס ממשלח ידינו. אבל אני סבור שזכות הציבור לדעת מה עומד מאחורי "שיטות מהפכניות" שלעיתים אינן אלא מנוף לגריפת רווחים – לאו דווקא מטעמים של איכות רפואית".

5 thoughts on “אינטראלאסיק”

 1. צהריים טובים לכולם
  אם אתם מחפשים רופא שיניים מנוסה
  שיוכל לעשות לכם טיפול של שיקום הפה בר"ג
  אנ יממליצה לכם לפנות למומחים של שנטיב מרפאת שיניים
  שם תקבלו את הטיפול המתקדם ביותר אצל מיטב הרופאים
  לקבלת פרטי התקשרות היכנסו לקישור המצורף

 2. שלום רב,
  היום אני רוצה להמליץ לכם על מקום מצוין לשיקום הפה ברמת גן.
  "איילון השתלות שיניים" הינה מרפאת שיניים מקצועית וותיקה
  שמציעה מבחר רב של טיפולים ושירותים מתקדמים שמתבצעים
  ע"י צוות מיומן ומנוסה כך שתוכלו להיות בטוחים שפניתם למקום הנכון.
  להתרשמות כנסו ללינק.

 3. שלום לכולם, אני רוצה להמליץ בחום על אקנה מדיקל סנטר.
  זו חברה בעלת ניסיון רב שנים בתחום טיפול אקנה והיא תשמח
  לעמוד לשרותכם בכל עת וכמו כן תהנו מהמחירים המשתלמים
  ביותר בשוק זה.

 4. אהלן,
  היום אני רוצה להמליץ לכם על מקום איכותי שמומחה בכל הקשור
  לעיצוב ומילוי שפתיים. אני כמובן מדבר על "מדיקל קליניק", קליניקה
  מאוד איכותית וותיקה שלה יש צווות אנשי מקצוע מיומנים בעלי ידע
  עשיר בענף כך שתהיו בטוחים שפניתם למקום הנכון. פרטים בקישור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.